17. prosince 2018
Oslava 100. výročí republiky
Dne 25. 10. 2018 oslavila Základní škola Kunovice, Červená cesta 100. výročí republiky slavnostní akademií se zaměřením na osudové osmičky našeho státu. Při této příležitosti byly využity muzejní kufříky Národního muzea Praha ke klíčovým okamžikům našeho státu.
Program akademie s historickými podklady připravila paní učitelka PhDr. Jana Jurásková, pro přiblížení osudových osmiček a klíčových okamžiků naší republiky vytvořila výstavu Po stopách času. Dramatickou, hudební a choreografickou část zpracovala paní učitelka Mgr. Markéta Břustková.
V jednotlivých výstupech byly využity originální předměty osudového roku z muzejních kufříků. Někteří účinkující byli oblečeni v kostýmech dané doby. Celým programem nás provázely dobové písně.
Celá škola se zapojila do projektu, jenž mapoval československou historii a důležité okamžiky, které změnily život lidí v naší zemi.
Následující videa doporučujeme jako učební pomůcku k výuce dějin 20. století:
http://www.zskunovice.cz/akademie-2018
Odkaz na foto z akademie:
29. března 2016
Europeana 1914-1918 v České republice: Fotografie, dopisy, filmy, vzpomínky
Přijďte se podívat na sběrovou akci Europeana 1914 - 1918, kterou pořádá Národní muzeum ve spolupráci s Národním filmovým archivem. Zajímavá akce s bohatým programem i pro rodiny s dětmi se uskuteční v Kině Ponrepo o víkendu 2. - 3. dubna 2016 od 12:00 do 18:00. Cílem akce je nashromáždit nové rodinné příběhy českých a československých rodin, které se vztahují k první světové válce. Češi mají jedinečnou možnost přinést své rodinné poklady (fotografie, pohlednice, filmy, zbraně...) z první světové války, nechat je na místě zdigitalizovat a přispět tak do jedinečné digitální knihovny a archivu Europeana.
Místo: Praha, kino Ponrepo 2. a 3. dubna 2016 - Rodinný víkend
- SOBOTA, 2. dubna 2016: 12:00 - 18:00
1. sběrový den v prostorách kavárny a ve foyer kina Ponrepo. Digitalizace objektů z první světové války, rozhovory s majiteli, katalogizace, identifikace filmových materiálů. Výstava ze sbírek Československé obce legionářské.
- NEDĚLE, 3. dubna 2016: 12:00 - 18:00
2. sběrový den v prostorách kavárny a ve foyer kina Ponrepo. Digitalizace objektů z první světové války. Výstava ze sbírek Československé obce legionářské
od 15:00 program pro děti:
Moderované pásmo s hudební dílnou (celkem 120 min): Osudy dobrého vojáka Švejka I. (režie Jiří Trnka, 1954, 22 min), pásmo českých němých filmů z období 10. let 20. století, workshop ozvučujeme historii, další akce pro děti: výtvarná dílna, fotokoutek, živý kůň připomínající doby československých legionářů
od 17:30 program pro dospělé: Osudy dobrého vojáka Švejka (režie Karel Lamač, Svatopluk Innemann, Martin Frič, 1930, 76 min) s kvalitním živým hudebním doprovodem muzikantů Vojtěcha Procházky a Petra Vrby
15. května 2015
19. prosince 2014
SAMETOVÁ REVOLUCE PO 25 LETECH
Studenti prvních ročníků SPŠ Rakovník pod vedením paní učitelky Mgr. Jany Trousilové, Ph.D. zpracovávali informace o revolučních událostech roku 1989 ve svém městě. Od 13. listopadu je na Městském úřadě města Rakovník k vidění výstava, kterou studenti vytvořili. Studenti natočili rozhovory s náhodnými kolemjdoucími, jejich otázky směřovaly k reflektování událostí revoluce (Jaké máte vzpomínky na rok 1989? Co pozitivního, případně negativního přinesla Sametová revoluce? Co byste dnes po 25 letech změnili? Měli jste nějaký plán nebo sen, který jste chtěli po této revoluci uskutečnit?). Kromě základních faktů o průběhu Sametové revoluce ve městě Rakovník si můžete přečíst úvahy studentů o revolučních událostech. Děkujeme studentům za jejich práci. Děkujeme, že se o své okolí a historii místa, kde žijí, zajímají...
28. listopadu 2014
CESTA ZA SVOBODOU
25 LET OD PÁDU ŽELEZNÉ OPONY
Dne 21. 11. 2014 se studentky PhDr. Jany Juráskové ze 3. ročníku Obchodní akademie v Brně v rámci dějepisu zúčastnily vzdělávacího programu Brána ke svobodě v Mikulově. Jednalo se o česko - rakouský projekt CZ 0282 „Příběhy železné opony – cesty ke svobodě“ s podporou ministra kultury Mgr. K. Hermana a rakouského velvyslance v ČR Dr. Ferdinanda Trauttmansdorffa.
Studentky se nejprve zúčastnily odhalení Památníku obětem železné opony na Stezce svobody, který je tvořen 53 kovovými stélami připomínající 53 osob, které byly zabity při překonání železné opony a ke každé stéle - oběti, které měly být zapomenuty, položily květinu. Studentky si připravily bílou růži jako symbol svobody, za kterou chtěly také poděkovat.
Dále si prošly Stezku svobody (2, 5 km), kde třináct informačních tabulí připomíná osudy lidí žijící za Železnou oponou. Toto místo je památníkem, který připomíná těžké osudy lidí, kteří chtěli přejít hranice Železné opony a žít svobodně. Poté se zúčastnily mezinárodní konference.
Publikováno 21. října 2014
Nový ročník EUSTORY
Evropské historické soutěže pro studenty středních škol
Soutěž Eustory http://www.eustory.cz/ pořádá nadace Körber Foundation a můžou se do ní přihlásit studenti evropských středních škol, kteří v roce vyhlášení soutěže nejsou starší 20 let. V České republice ji organizuje občanské sdružení Pant.
Soutěží se individuálně nebo ve skupině do pěti osob. Pokud se zapojíte do národního kola soutěže České republiky, máte šanci postoupit do mezinárodní letní akademie spolu s dalšími vítězi z 15 evropských států!
Zúčastnit se můžete do 31. prosince 2014!
Jak na to?
Tematické zadání tohoto ročníku zní „Příběh fotografie - Paměť a dějiny před i za objektivem“. Úkolem soutěžících je vytvořit písemnou práci v rozsahu 15-30 stran textu na stanovené téma individuálně nebo ve skupině do pěti osob. Práce budou hodnoceny na základě obsahových a formálních kritérii. Hodnotit je budou odborní posuzovatelé (historici a pedagogové). 15 prací s nejvyšším bodovým ohodnocením budou ve druhém kole hodnotit odborní partneři, historici Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, z FF Univerzity Karlovy, FF Masarykovy univerzity a FF Univerzity Palackého, kteří určí konečné pořadí.
Přihlaste se zde:
http://www.eustory.cz/pravidla-souteze
Autoři nejlepších prací mají šanci vyhrát věcné ceny jako např. tablet, mobilní telefon, knihy nebo roční předplatné časopisu Dějiny a současnost. Deset nejlepších autorů a jejich učitelé obdrží knižní ceny sponzorů. Deset učitelů, jejichž studenti se umístí do desátého místa, získají od partnerů soutěže roční předplatné kulturně historické revue Dějiny a současnost, časopisu Paměť a dějiny a hodnotné knižní ceny partnerů. Zároveň bude udělena také Cena revue Dějiny a současnost za nejlepší literárně zpracovanou soutěžní práci.
Nejúspěšnější účastníci pak budou mít možnost zúčastnit se zdarma mezinárodních seminářů a letních akademií Eustory, které organizuje a financuje nadace Körber Foundation a účastní se jich úspěšní řešitelé z celé Evropy.
Eustory je zařazena mezi soutěže vyhlašované MŠMT typu B.
Záštitu nad 8. ročníkem mezinárodní soutěže Eustory 2014 přejal primátor hlavního města Prahy.
Publikováno 7. října 2014
1. Broumovská diskuze na téma „Je naše demokracie dostatečně diskuzí? Aneb čtvrtstoletí ve škole demokracie."
U příležitosti 25. výročí listopadu 1989 pořádá Vzdělávací a kulturní centrum Klášter Broumov konferenci 1. Broumovské diskuse na téma „Je naše demokracie dostatečně diskusí? Aneb čtvrtstoletí ve škole demokracie”.
Konference se koná 10. a 11. listopadu 2014 v Broumově. VKCB ji pořádá ve spolupráci s Římskokatolickou farností Broumov, městem Broumov a Benediktinským opatstvím sv. Václava. Záštitu nad ní převzali místopředseda vlády Pavel Bělobrádek, hejtman Lubomír Franc, převor břevnovského kláštera Prokop Siostrzonek a biskup Jan Vokál.
Program konference zahrnuje úvodní příspěvek každého přednášejícího k danému tématu a následnou diskusi. Na konferenci vystoupí a svou účast potvrdil kardinál Miloslav Vlk, Alexandr Vondra, Roman Joch, Miloslav Vašina, Jiří Payne, Jana Šilerová, Tomáš Petráček či Jan Royt.
Podrobný program a přihláška zde. Doprovodný program zde.
Publikováno 1. října 2014
Zapojte se do rozhodování o osudu Werichovy vily
Dlouhý příběh záchrany Werichovy vily se snad konečně blíží k závěru. Radnice Prahy 1 spustila veřejnou anketu, ve které chce znát názor veřejnosti na to, koho preferuje jako nového správce Werichovy vily - Post Bellum, Museum Kampa Medy Mládkové nebo Nadaci Charty 77?
Publikováno 16. září 2014
Připoměňte si "Sametovou revoluci" geocashingovou soutěžní hrou Sametky
Od události 17. listopadu, které změnily československé dějiny, si letos připomeneme 25 let. Netradiční formou soutěžní hry se rozhodla Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) připomenout výročí tzv. „Sametové revoluce“ a přiblížit tak mladé generaci příběhy nejen Listopadu 1989, ale i skutečné osudy lidí z éry nesvobody.
Logo projektu Fotografie z listopadu 1989, zdroj eSbirky.cz
Název soutěžní hry, která byla vyhlášena už 12. září 2014, je důmyslnou zkratkou: jde o SAMETové vzpomínKY / SAMETové kešKY. Hra „Sametky“ staví na dnes populární hře geocashing, která je v českém prostředí již dobře známá. V plastových krabičkách, nebo-li keškách naleznou soutěžící ukryté texty s příběhy, záznamové notýsky, ale také speciální šestimístný kód. Sbíráním kódů se soutěžící posouvají v žebříčku a jsou blíže zajímavým cenám, které jsou pro ně připraveny. Soutěží se například o tablety, digitální fotoaparáty, deskové hry nebo tematicky zaměřené knižní a časopisecké tituly a mnohé další.
Více informací včetně popisu lokalit umístění kešek a podrobných pravidel soutěže naleznete
na internetových stránkách: http://sametky.cz/
nebo na Facebookové stránce projektu: https://www.facebook.com/sametky.cz
Publikováno 9. září 2014
Hudba a politika v Národním památníku na Vítkově
Publikováno 2. září 2014
Vážení přátelé,
dovolujeme si Vám zaslat výzvu k zapojení do soutěže Příběhy 20. století.
Do 5. října máte Vy a Vaši žáci nebo studenti jedinečnou možnost natočit vzpomínky svých příbuzných, sousedů či známých a vyhrát až 50 000 korun spolu s dalšími zajímavými cenami! Účastnit se mohou nejen jednotlivci, ale i soutěžní týmy.
Budeme velice rádi, když budete o možnosti zapojit se do soutěže informovat své studenty a žáky.
Na více než 5 500 základních a středních škol v České republice byly prostřednictvím společnosti SCIO a Českého rozhlasu rozeslány plakáty a pohlednice k soutěži.Pokud se k Vám nedostaly nebo jich nemáte dostatek, stačí vyplnit tento jednoduchý a stručný formulář a Vámi požadovaný počet plakátů a pohlednic obratem zdarma zašleme přímo do Vašich rukou.
Druhý ročník soutěže, která v loňském roce zaznamenala mimořádný ohlas, organizují neziskové organizace Post Bellum (www.pametnaroda.cz) a PANT (www.moderni-dejiny.cz).
Začala 8. dubna 2014 a zapojit se může každý, kdo se do 5. října 2014 zaregistruje na www.pribehy20stoleti.cz a uloží zde svůj soutěžní příspěvek - autorskou audio či video nahrávku pamětníka spolu s textovým zpracováním příběhu.
Soutěží se ve třech kategoriích: žákovské (od 13 let), studentské (od 16 let) a dospělé (od 19 let). Všichni zaregistrovaní účastníci získají DVD rozhlasových dokumentů Příběhy 20. století. Vyhrává příspěvek, který bude nejen poutavý, ale také dobře zpracovaný.
Vítězové budou v Praze slavnostně vyhlášeni 11. prosince 2014 a kromě chytrých mobilních telefonů získají finanční odměny odstupňované podle soutěžních kategorií: 15 000, 20 000 a 50 000 korun.
Všechny potřebné informace, včetně soutěžních příspěvků z minulého roku, najdete na: http://www.pribehy20stoleti.cz a facebookovém profilu https://www.facebook.com/SoutezPribehy20Stoleti
Děkujeme za Vaši podporu a všem soutěžícím držíme palce!
Soutěž pořádají nezisková sdružení:
Sněmovní 7, 118 00 Praha 1
Sbírka PAMĚT NÁRODA
Nábřežní 1272/2a, 725 25 Polanka nad Odrou
Portál Moderní dějiny.cz
Hlavní partneři:
Crocodille, Petr Pudil, Jan Dobrovský
Partneři:
Vodafone, ÚSTR, Scio
Hlavní mediální partneři:
Česká televize, Český rozhlas, MF DNES, Deník, iDNES.cz, Aktualne.cz,
Soutěž podporují:
Židovské muzeum v Praze, Národní muzeum, Liberecká občanská společnost, o.s., Conditio humana, o.s., Památník Terezín, Antikomplex, o.s., LOS, o.s., Skautský institut, Memoria, o.s., Senivia, Post Bellum sk, Katedra dějin a didaktiky dějepisu PedF UK
Publikováno: 10. července 2014
“VLAK LUSTIG – LUSTIG TRAIN” aneb Vlak odvahy
Po úspěšných dvou ročnících Vlaku Lustig se uskuteční v červenci 2014 třetí ročník projektu pod názvem Vlak odvahy. Projekt se koná v rámci XV. ročníku festivalu židovské kultury Devět bran 2014.
Vlak Lustig 2014 připomene 70 let od největší hromadné vraždy československých občanů – vyhlazení tzv. rodinného tábora ve vyhlazovacím táboře Osvětim-Březinka. Vlak postupně navštíví Prahu, Brno, Ostravu, Frenštát pod Radhoštěm a Poděbrady. Vlak Lustig je speciálně upravený vlak, který symbolicky připomíná osudy obětí nacistických transportů, které v období druhé světové války křižovaly Evropu v rámci tzv. konečného řešení židovské otázky. Vlak je sestaven z vozů připomínajících transportní vagony do koncentračních táborů, tzv. dobytčáky.
Více informací na: http://vlaklustig.cz/